1. Cesta je cieľ. Užívaj si proces a oslavuj malé víťazstvá.
Učenie sa cudzieho jazyka je veľmi zaujímavý nelineárny proces. Je to komplexný “beh na dlhé trate”🏃, miestami veľká výzva. Učíme sa pochopiť nový systém, inak čítať, rozprávať, formovať vety, atď. ❓ Môžeme si to predstaviť ako túru/púť/cestu ("camino"). Ak sa príliš ponáhľame, nevychutnáme si naplno krásne výhľady, prírodu či náhodný priateľský rozhovor s okoloidúcimi. Podobne pri cudzom jazyku - ak sa príliš sústredíme na konečný cieľ (napr. znalosť gramatiky na určitej úrovni) a tlačíme na výkon, utečie nám množstvo príjemných aha-momentov či radosti z malých krokov. 🍀 Je zároveň dôležité odpovedať si na otázku, čo pre nás znamená úspech v učení sa? Je to jazyková skúška alebo samotná radosť z učenia a zlepšovania sa?
Tip: Skús si viac užívať (jazykovú) cestu a oslavovať malé víťazstvá. Sústrediť sa na proces objavovania, učenia a zlepšovania sa. Byť prítomný/a v tom, čo práve robíš/čo sa učíš. Pretože (jazyková) cesta je cieľ. 🏔
2. Jasný cieľ, flexibilné plánovanie, potrebné vybavenie.
Znova, predstavme si učenie sa jazyka ako cestu. 👣 Ak sa chceme cítiť úspešní, naša cesta by mala mať zmysel a rámec. Potrebujeme na to:
1. Jasný (dlhodobý) cieľ: Vieme, kam ideme a ako sa tam dostaneme (mapa/appka nám ukazujú cestu).
2.Flexibilné plánovanie: Máme určitú slobodu v plánovaní etáp (koľko chceme denne kráčať, s kým chceme kráčať) a sme otvorení tomu, čo na ceste príde. Zároveň, ak sa po ceste napríklad zraníme alebo sa rozhodneme zostať na nejakom mieste dlhšie, svoje plány optimalizujeme.
3.Potrebné vybavenie: Vieme, čo so sebou potrebujeme mať a máme to po ruke. Bez batoha, topánok, vody, atď. by sme sa cieľa chôdzou ťažko dostali.
Tip: Poznaj svoje prečo, definuj dlhodobé a krátkodobé ciele. Vytvor si k nim akčné plány, ktoré môžeš optimalizovať. Poznaj a maj po ruke nástroje (aplikácia, učebnica), ktoré ti v tom môžu. 🎯
3. Na malých krokoch záleží. Pracuj s tým, čo máš.
Každý z nás má rôzne východiskové možnosti, talenty, zdroje, kapacitu. Dokonalé podmienky a načasovanie neexistujú. Ani na ceste, ani v živote, ani v učení sa cudzieho jazyka. Začni tam, kde si. Pracuj s tým, čo máš. Daj tomu toľko, koľko práve môžeš. Aj v malom, nedokonale. Je to úplne v poriadku. 🙏 Na malých krokoch a konzistentnosti záleží, prinášajú veľké výsledky. Čo to znamená v učení sa cudzieho jazyka? Že ak nemôžeš učeniu sa jazyka venovať polhodinu denne, vypočuj si 5-minútový podcast pri umývaní riadku alebo vynášaní koša. Že 2 prečítané strany knihy alebo 1 vyplnené cvičenie sú viac ako žiadne.
Tip: Skús robiť malé (po)kroky, brať v úvahu svoje podmienky a proaktívne hľadať príležitosti, ako a kedy sa učiť cudzí jazyk. Kde je vôľa, tam je cesta. 💃
4. Work smart, play always (Pracuj chytro, hraj vždy)
Táto veta je odkazom na udržateľnosť a nekonečnú hru (a nie je z Camina, povedal ju Simon Sinek, ale Camino mi pomohlo lepšie ju pochopiť). Učenie sa jazyka nie je iba o dosahovaní výsledkov testov, či jazykových skúškach. Tie sú určitými míľnikmi, ale tam to nekončí, pretože vzdelávanie je nekonečná hra. Cieľom nekonečnej hry nie je vyhrať, ale pokračovať v hraní. Neustále sa zlepšovať a rozširovať svoje znalosti. Nezastaviť sa pri dosiahnutí určitých míľnikov, ale byť otvorení novým príležitostiam k rastu.
Je na nás uvedomiť si, akú hru pri učení sa cudzieho jazyka hrajeme a akú chceme hrať. Pretože hrať môžeme, iba ak to my sami chceme, nie ak sme nútení. (Koncept konečných a nekonečných hier pochádza od Jamesa P. Carsa, ešte o tom v kontexte cudzieho jazyka napíšem viac)
Tip: Pokús sa vnímať učenie sa cudzieho jazyka v kontexte nekonečnej hry. Úplne to mení perspektívu a celkový zážitok z učenia. 🌍
5. Zdravá láska ako východiskový bod
Môžeš so mnou nesúhlasiť alebo ti tento princíp môže prísť nerelevantný, ale mne osobne príde najpodstatnejší zo všetkých piatich.
Má viacero rovín, pozrime sa na 2 z nich. Prvá rovina: Učenie sa cudzieho jazyka nie je iba o tom, čo robíme, ale primárne o tom, kým sa stávame. Hovorí sa, že koľko jazykov vieme, toľkokrát sme človekom. Že hranice nášho jazyka sú hranicami nášho sveta. Že ak s cudzincom hovoríš jeho vlastným jazykom, prihováraš sa jeho srdcu. Výskum taktiež ukazuje, že učenie sa cudzieho jazyka podporuje neuroplasticitu 🧠. O tom cudzie jazyky sú - o rozvoji, poznávaní a pochopení okolitého sveta. Ak sa učíme cudzie jazyky, rozumieme svetu inak. Ak berieme učenie sa jazyka ako súčasť sebarozvoja - kedy sa z lásky k sebe a k druhým stávame lepšou verziou seba a zároveň sa učíme viac porozumieť svetu - dáva to aj každodennému učeniu iný rozmer. Stáva sa to súčasťou niečoho väčšieho, čo nám subjektívne dáva zmysel; a vnútorná motivácia pozitívne vplýva na rôzne aspekty vzdelávacieho procesu, ako napríklad vytrvalosť.
Druhá rovina je procesná. To, aký máme vzťah sami so sebou, výrazne ovplyvňuje kvalitu všetkých našich vzťahov a celkovú kvalitu života. Aj to, ako pristupujeme k učeniu. To, ako dokážeme načúvať svojim potrebám; koľko súcitu a pochopenia si dokážeme poskytnúť; akí sme zodpovední, proaktívni a ako dodržiavame to, čo sme si predsavzali, ovplyvňuje proces učenia a naše výsledky. Rovnako tak vedomie, že naša hodnota sa neodvíja od toho, čo dosiahneme alebo nedosiahneme. Majme zdravú (seba)lásku ako východiskový bod, nie ako odmenu za výkon. Jednoduchšie povedané: Učme sa preto, že (sa) máme radi; nie majme sa radi, až po tom, čo dosiahneme nejaký výsledok. (áno, v praxi je to ťažšie ako v teórii, ja viem 🤷)
Tip: Pokús sa na učenie cudzieho jazyka pozrieť ako na súčasť sebarozvoja, ako na snahu stávať sa lepšou verziou seba a viac porozumieť svetu. Nezabúdaj pri učení praktizovať zdravú sebalásku. 💜